Amikor azt csinálja, amihez legjobban ért |
Itt épp Danit ijeszti meg rámenős, de baráti közeledésével |
A matematikus, az újságíró és a (már nem is) koraszülött Berlinben. A Marx család a Karl-Marx-Alleet koptatja!
Amikor azt csinálja, amihez legjobban ért |
Itt épp Danit ijeszti meg rámenős, de baráti közeledésével |
A Kék mecset udvara |
A Hagia Sophia |
Mozaik a Hagia Sophiában |
A Yerebatani-ciszternák: 16. századi boltíves víztároló, James Bond is forgatott is |
Kendős nők Üszküdárban |
Isztambul ázsiai oldal, sirállyal (Dani fotója) |
Bár az ovis méretű hastáncos ruha még jól jöhetett volna farsangra |
Az Istanbul Modern kertje |
Gyorsjelentés: megjöttünk Isztambulból, minden jól sikerült, és Veronika is remekül vette az itthonlétet Csíkos Nagyival.
Ha szusszantam, lesz részletes beszámoló, addig is: Isztambult azoknak ajánljuk, akik egy enyhén egzotikus helyre és sok látnivalóra vágynak, amely a legjobb értelemben fel van készülve a turisták igényeire. Meleg viszont nem volt.
A képért elnézést... Verónak akartuk testközelbe hozni a mesés Keletet.
Berlin a filmfesztivál lázában ég. Én is, úgyhogy Csíkos Nagyi felügyeletét kihasználva egy mozit még kipréseltem magunknak az élettől. A Hi-So című thai filmre esett a választásom. Először megpróbáltam online jegyet venni: kedd reggel 10-től lehetett, az első öt percben túl volt terhelve a rendszer, a hatodik percre elfogytak az online könyvelhető jegyek. Ezután elrohantam a hozzánk legközelebbi jegyárusító helyre, és negyven perc sorbanállás után megszereztem a zsákmányt.
A film egész valószínűtlenül unalmas volt. Pedig a rendező is eljött, és a vetítés után felelt a kérdésekre, így legalább megtudtuk tőle, mi a film alapkonfliktusa: hogy az Amerikában tanult főhős visszatérve milyen idegennek érzi magát Thaiföldön. Mondjuk szerencsés lett volna, ha erre a film is utal, de abban nemhogy konfliktusnak, cselekménynek csíráját sem tudtuk felfedezni. Abban bíztunk, hogy bemutatja a mai Thaiföldet, de végig egy lepukkant hotelt mutattak. Ráadásul „film a filmben” szerkezettel egy forgatáson játszódott, ahol a főhős emlékezetvesztéssel, kötéssel a fején sétál egy romos házban és mélyen néz. Miért gondolják a filmrendezők, hogy mindenkit annyira érdekel a filmezés, mint őket?
A képen: a Berlinaléval márkázott bio-fairtrade csokoládé, ami viszont finom volt.
És most tényleg elutazunk Isztambulba.
Jelentem, holnap este elutazunk Isztambulba. Csak mi ketten nagyok. Már befutott Csíkos Nagyi, aki Veronikára fog vigyázni ezalatt. Öt teljes napunk lesz a városra, és ugyanennyit töltünk távol, ezt úgy oldjuk meg, hogy éjszaka utazunk. Repülőjegy, szállás, reggeli van, a többit majd mi megoldjuk két útikönyvvel. Egész hihetetlen lesz úgy várost nézni, hogy nem emelgetünk babakocsit a lépcsőkön, nem lötyög cumisüveg a retikülben, nem altatunk nyűgös babát mei-taiban.
Verónak már napok óta elutazósat báboztam a játékaival, egyébként meg intenzíven bízunk stramm, kiegyensúlyozott gyerekünkben (és anyánkban:-).
Még a dadust kihasználva elszaladunk a Berlinaléra, aztán tényleg elutazunk!
A hét nagyon intenzív volt. Előkerült és meglátogatott két régi ismerős (külön), az egyik maga Pompéry Judit, a berlini kulturális élet nagyasszonya, aki egy igazi kastélyban lakik és ott szalonokat ad. A következő szalonra meg is hívott minket. Ez volt hétfőn és kedden, szerdán pedig elmentem a Collegium Hungaricumba, ahol a magyar médiatörvényt vesézték a magyar illetékesek és német szakértők. Sok újat nem tudtam meg, de olyan mértékű gyes-szindrómám van, hogy ha az urak a tyúkszemükről értekeznek, az is felderítette volna a szellemi horizontomat.
Csütörtökön Dani elkezdett németórákat venni, tádádám! Én pedig a héten eddig minden nap voltam edzeni a konditeremben, azaz Veró minden nap szocializálódott 1-2 órácskát a német (bolgár, olasz, orosz stb.) kisgyerekek között. Délelőtt, amikor járunk, főleg csecsemők vannak (rendes német gyerek egy éves kortól oviba jár). Veró pantomimmal kérni szokta, tegyék be őket a bébihintába, és ő lelkesen hintáztatja őket. Ma pedig kimenőnk lesz, a terv szerint a korcsolyapályára megyünk. A szezonban először, de mivel mi öt éve ott ismerkedtünk meg, tartozunk ezzel a látogatással.
Szégyellem, de Veronika és én a lakás egy kilométeres körzetét ritkán hagyjuk el. Azért ott is történnek dolgok! Szerda reggel a Frankfurter Tornál útlezárás fogadott, fekete ruhában, fekete kapucniban tüntető tömegek, dobásra előkészített üres üvegek, a tömeget feszülten terelgető rendőrök, a boltosok pedig aznap valamiért nem tették ki az utcára az akciós párnákat. Vajon miért tüntettek? Mit tippeltek?
Én nem jöttem rá, de a konditeremben a gyerekgondozónő (talpig feketében) felvilágosított. A közelben van az utolsó foglalt ház Friedrichshainban, ahonnan ma kilakoltatják a lakókat. A házat magam is ismerem, többször elmentem előtte. A foglalt ház tipikusan berlini jelenség, de már itt is kezd kihalni, egy jó és magyar nyelvű összefoglalás róla itt. A Liebigstrasse 14-et 1990-ben foglalták el a lakóik, akikkel utána törvényes bérleti szerződést kötöttek. A ház időközben egy magáncégé lett, ami most fel akarja újítani és drágán kiadni, a régi lakóknak menniük kell. Erre nem voltak hajlandók, így szerdán a kilakoltatásukhoz több száz rendőrt kivezényeltek, akik nagy nehezen elfoglalták a házat. Eközben Friedrichshain más részein is tüntettek a szélsőbalos alterszcéna képviselői, akik a városrész dzsentrifikációja és az alternatív életforma eltűnése, a gátlástalan ingatlan-nyerészkedés miatt aggódnak. (Tényleg az volt az egyik utolsó ház.) A nagy aggódásban azért rendesen összecsaptak a rendőrökkel, száz rendőr megsebesült, 82 tüntetőt letartóztattak, az anyagi kárt egymillió euróra becsülik (vandalizmus, környékbeli üzletek károsítása). Akit bővebben érdekel a sztori, „Liebig 14” címszóval keressen rá.
Ma reggel a Frankfurter Alleen már csak egy felgyújtott kuka hamvai és sok üvegtörmelék emlékeztettek a tegnapra…
A bébiszitter, aki a szomszédban lakik, még elmagyarázta, azért voltak mind feketében a demonstrálók, hogy a rendőrség nehezen azonosíthassa őket. Hát ilyen veszélyes helyen lakunk a nyugis izraeli életünk után.